Kontrast
  • English

  • Studenci zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu zarządzania gospodarką finansową podmiotów publicznych oraz organizacji pozarządowych. Na zajęciach będą poruszane zagadnienia w czterech obszarach gospodarki finansowej, tj.: planowanie finansowe, gromadzenie środków pieniężnych, wydatkowanie środków pieniężnych oraz kontrola finansowa.

    Będą omawiane także zagadnienia dotyczące  gospodarki finansowej podmiotów sektora rządowego i samorządowego oraz podmiotów od nich zależnych: spółek skarbu państwa, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, a także fundacji i stowarzyszeń. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników UEK oraz praktyków zajmujących się na co dzień zarządzaniem w obszarze finansów publicznych.

    Gdzie mogę pracować po tej specjalizacji?

    • działy finansowe urzędów centralnych administracji rządowej,
    • jednostki samorządu terytorialnego,
    • spółki skarbu państwa,
    • spółki komunalne, fundusze pożyczkowe i poręczeniowe,
    • urzędy skarbowe, izby kontroli skarbowej.

    Dlaczego to ważne i atrakcyjne?

    Wydatki sektora publicznego w Polsce stanowią ponad 40% PKB. Wskaźnik ten wyraźnie pokazuje, jak istotną kwestią jest sprawne zarządzanie finansami podmiotów publicznych. Z tego powodu sektor publiczny w Polsce nieustannie potrzebuje kompetentnych i etycznych pracowników.

    Warto również zwrócić uwagę na sektor organizacji pozarządowych, których pozycja systematycznie rośnie,  które w coraz większym stopniu wyręczają instytucje publiczne w realizacji usług publicznych świadczonych na rzecz społeczeństwa. Wzrastająca liczba takich organizacji i duże zapotrzebowanie na ekspertów z zakresu zarządzania finansami sprawia, że osoby posiadające takie kwalifikacje są poszukiwane na rynku pracy.