Kontrast
  • English
  • prof. Marek Szopa z referatem w ramach seminarium Spotkania interdyscyplinarne

    2017-05-31 • Kraków, ul. Rakowicka 27

    Katedra Socjologii serdecznie zaprasza na seminarium naukowe „Spotkania interdyscyplinarne”, w ramach którego prof. dr hab. Marek Szopa z Uniwersytetu  Śląskiego przedstawi referat pt.: „Projektowanie rynków w oparciu o algorytmy kojarzenia”. Seminarium odbędzie się 31 maja 2017 r.o godz. 16:00 w sali „O” w budynku Ustronie.

    W 2015 roku przeprowadzono pierwszy w Polsce tzw. krzyżowy przeszczep nerek od żywych, niespokrewnionych dawców. Kolejnym krokiem usprawnienia tej metody byłoby zastosowanie tzw. przeszczepów łańcuchowych. W metodzie tej, zwanej NEAD, wykorzystuje się łańcuch dawców i biorców zapoczątkowany przez tzw. dawcę altruistycznego, a operacje są przeprowadzane niejednocześnie. Dzięki niej liczba przeszczepów od żywych dawców w USA zwiększyła się wielokrotnie. Twórcy metody, amerykański ekonomista i matematyk Alvin Roth oraz specjalista z teorii gier Lloyd Shapley, zostali w 2012 roku uhonorowani nagrodą im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii.

    W prezentacji przedstawię teorię stabilnego dopasowania: algorytmy odroczonej akceptacji (stabilnego małżeństwa), algorytm TTC i pokrewne oraz ich zastosowania do różnych dziedzin życia jak np.: kojarzenie uczniów i szkół, studentów i miejsc w akademikach, pracowników i pracodawców. Dzięki przedstawionym algorytmom możliwy staje się nowy rodzaj ekonomii, dla której alokacja dóbr nie opiera się na pieniądzu, ale na algorytmach kojarzenia opracowanych pod kątem optymalizacji wykorzystania zasobów. Omówię właściwości tych algorytmów, m.in. ich odporność na manipulacje. Przedstawię cechy algorytmu TTC, dzięki którym krzyżowe transplantacje nerek można było zastąpić łańcuchowymi.

     

    Seminarium naukowe „Spotkania interdyscyplinarne” ma charakter cykliczny i jest zaproszeniem ze strony środowiska socjologów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie do interdyscyplinarnej refleksji i dyskusji nad społecznymi i kulturowymi problemami współczesnego świata. Punktem wyjścia do dyskusji są prezentacje dotyczące zagadnień należących do różnych obszarów rozważań, które, jak sądzimy, mają „moc uruchamiającą” dyskusje zgromadzonych przedstawicieli rozmaitych dziedzin nauki.