Kontrast
  • English
  • Kto nie ryzykuje nie pije szampana: kobiety, ryzyko, ekonomia

    2017-12-20 • ul. Rakowicka 27, 31-510 Kraków

    Zapraszamy na seminarium naukowe z cyklu „Spotkania interdyscyplinarne”, w ramach którego dr Magdalena Adamus wygłosi wprowadzenie do dyskusji pt. Kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Kobiety, ryzyko i ekonomia.

    O tematyce:

    Awersja do ryzyka jest jednym z tych interesujących ekonomicznie obszarów, w których nie tylko stereotypy, ale i doświadczenie potwierdzają istnienie systematycznych różnic między kobietami i mężczyznami. Niewiele jednak osób zastanawia się nad źródłem tych różnic oraz tym, czy możliwe jest ich zatarcie. Jeszcze mniej pyta o to, czy wysoka skłonność do ryzyka jest rzeczywiście cechą pożądaną i pozytywną. Badania pokazują, że w wielu obszarach, takich jak zdolności matematyczne czy inteligencja, różnice wcześniej uważane za wrodzone i niezmienne zostały już zupełnie, lub prawie zupełnie, wyeliminowane. Najnowsze badania dotyczące skłonności do ryzyka potwierdzają, że i w tym przypadku możliwe są zmiany, ale stawiają też pytanie o to, czy zwiększanie poziomu skłonności do ryzyka będzie dla gospodarki korzystne.

    O autorce:

    dr Magdalena Adamus – pracownik naukowy Instytutu Psychologii Eksperymentalnej Słowackiej Akademii Nauk w Bratysławie. Doktor filozofii i doktorantka Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

    Zajmuje się ekonomią behawioralną, rolą racjonalności w procesie podejmowania decyzji, badaniem skłonności do ryzyka, a także związkami między filozofią i ekonomią, w szczególności rolą moralności w decyzjach ekonomicznych. Obecnie prowadzi badania związane z różnicami między kobietami i mężczyznami w obszarach powiązanych z ekonomią, rynkiem pracy i edukacją. Autorka kilkunastu publikacji naukowych dotyczących zarządzania, ekonomii behawioralnej, racjonalności i pogranicza filozofii i ekonomii. Jest członkiem zespołu realizującego projekt badawczy poświęcony ocenie ryzyka zarówno w codziennych, jak i zawodowych decyzjach.

    Spotkanie odbędzie się:

    20 grudnia o godz. 14:00 w sali 13 w Pawilonie G na kampusie UEK przy ul. Rakowickiej 27.

    Seminarium jest organizowane przez Katedrę Socjologii oraz Sekcję Socjologii Sztuki Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Seminarium naukowe „Spotkania interdyscyplinarne” ma charakter cykliczny. Jest poświęcone interdyscyplinarnej refleksji i dyskusji nad społecznymi i kulturowymi problemami współczesnego świata. Punktem wyjścia są prezentacje dotyczące zagadnień należących do różnych obszarów rozważań, które, jak sądzimy, mają „moc uruchamiającą” dyskusję zgromadzonych przedstawicieli rozmaitych dziedzin nauki.