Kontrast
  • English

  • Współpraca Katedry Gospodarki Publicznej z naukowcami z Grecji

    Katedra Gospodarki Publicznej podejmuje współpracę z naukowcami z National Technical University of Athens w celu przygotowania wspólnej publikacji na temat zielonej transformacji w sektorze przemysłowym w Polsce i Grecji.

    Badania mają na celu oszacowanie przebiegu zielonej transformacji w sektorze przemysłowym w obu krajach. Analiza porównawcza pozwoli na umiejscowienie i określenie ich potencjału transformacyjnego. Próba zbadania omawianego zjawiska jest niezwykle istotna w tym punkcie czasowym, ze względu na m.in. rosnące koszty uprawnień do emisji CO2, rosnące ceny surowców oraz wpływ pandemii na działalność przemysłową. Należy podkreślić, że obecne działania Komisji Europejskiej zakładają neutralność klimatyczną do 2050 roku. Polska obecnie odpowiada za blisko 10% emisji CO2 w Unii Europejskiej, a dotychczasowe badania wskazują, że węgiel wciąż jest najpopularniejszym surowcem, z którego przemysł pozyskuje energię. Zachowanie obecnych trendów może skutkować poważnym osłabieniem konkurencyjności oraz przyczynić się do negatywnych społecznych i środowiskowych konsekwencji. Podjęte przez zespół działania są wyjściem naprzeciw aktualnej i bardzo ważnej tematyce. Zakładanym rezultatem wspólnie prowadzonych badań będzie opublikowanie artykułu badawczego wraz z rekomendacjami w zakresie doboru odpowiednich polityk publicznych, które pozwolą na przyspieszenie zielonej transformacji sektora przemysłowego w badanych krajach. Badania zostaną zrealizowane w formie kompleksowej analizy danych oraz metod statystycznych i ekonometrycznych.

    Nie jest to pierwsza współpraca między pracownikami Katedry Gospodarki Publicznej, a zespołem badawczym z Aten. We wrześniu 2021 roku, na konferencji naukowej European Association for Evolutionary Political Economy przedstawiona została prezentacja ze wstępnymi wynikami analizy porównawczej.