Kontrast
  • English
  • Seminarium CSR

    KATEDRA FILOZOFII UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO W KRAKOWIE 

    ORAZ
    KRAKOWSKA SZKOŁA BIZNESU UEK

    ZAPRASZAJĄ NA
    SEMINARIUM NAUKOWE POŚWIĘCONE SPOŁECZNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI BIZNESU
    (CORPORATE SOCIAL RESPONSIBILITY)


    O nas |Kalendarium |Kontakt | Archiwum

     

    O nas

    Seminarium ma charakter badawczy i aplikacyjny. Główną rolą seminarium jest stworzenie platformy dyskusyjnej dla pracowników UEK, zajmujących się problematyką społecznej odpowiedzialności biznesu. Pragniemy ułatwić wymianę poglądów na temat różnorodnych koncepcji i strategii społecznej odpowiedzialności biznesu oraz sposobów ich wdrażania w praktyce życia gospodarczego.

    W sposób szczególny chcemy uwzględnić polskie realia aplikacji rozwiązań dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu poprzez nawiązanie ścisłej współpracy z praktykami. W dalszej perspektywie zamierzamy również przygotować podręcznik z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu oraz bazowe materiały przeznaczone do prowadzenia zajęć uniwersyteckich oraz szkoleń.


     

    Kalendarium

    23 czerwca, Agnieszka Knera i Magdalena Domaciuk, H&M Hennes & Mauritz sp. z o.o., wygłoszą referat: „Odpowiedzialna moda –  działania H&M na rzecz zrównoważonego rozwoju”

    H&M to globalna marka odzieżowa, która dzięki swojemu rozmiarowi ma realny wpływ na przyszłość naszej planety i kolejnych pokoleń. Idea biznesowa H&M „Moda i jakość w najlepszej cenie zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju” przekłada się na konkretne cele i działania, związane m.in. z odpowiedzialnym korzystaniem z surowców, promowaniem ekologicznych zachowań wśród klientów czy poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Działania te wspiera H&M Foundation, niezależna organizacja non-profit, która swoim działaniem wykracza poza łańcuch wartości H&M i operuje również w krajach, w których marka nie jest obecna.

    Agnieszka Knera – Sustainability Manager w H&M Sales Market East (Polska, Węgry, Rumunia, Słowacja oraz Czechy), odpowiedzialna m.in. za lokalne wprowadzanie strategii dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Od ponad 13 lat w firmie, w branży retail od prawie 20. Kocha książki, podróże, poznawanie nowych ludzi i rozmowy. Wierzy w dobro i zdrowy rozsądek.

    Magdalena Domaciuk – PR Manager H&M. W branży mody od 10 lat. Wcześniej była związana z agencjami modowymi oraz life-stylowymi, w których odpowiadała za strategie komunikacyjne marek, w tym działania medialne, projekty specjalne, aktywności niestandardowe. Współpracowała m.in. z Levi’s®, PUMA, Skechers, Liu Jo, Gino Rossi, Vagabond, Stefanel, BYTOM, River Island, New Look, Institut Esthederm, The Body Shop, Cubus, Ray-Ban, Solar. Prowadziła warsztaty z komunikacji mody w ramach Fashion Project. W H&M odpowiada za realizację strategii komunikacyjnej marki na rynku polskim (media relations, komunikacja z liderami opinii, wydarzenia specjalne). Pełni również funkcję rzecznika prasowego.

     

    Kolejne spotkania w roku akademickim 2017/18

    Miejsce spotkań

    Seminarium odbywa się w godz. 11.00-13.00 w Katedrze Filozofii, pok. 44a, piętro IV, ul. Rakowicka 16, Kraków.

    Osoby zamierzające po raz pierwszy uczestniczyć w seminarium uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa i przesłanie karty zgłoszeniowej [doc] na adres e-mail: gawelw@uek.krakow.pl

    Zapraszamy również studentów zainteresowanych problematyką CSR.


     

    Kontakt

    Osoby odpowiedzialne za organizację seminarium:

    prof. dr hab. Janina Filek
    dr Tomasz Kwarciński
    mgr Wioleta Gaweł


     

    Archiwum

    Rok akademicki 2016/2017

    • 28 kwietnia, dr Marcin Gorazda, wygłosił referat: „Moralność podatkowa”

    Marcin Gorazda, dr filozofii i prawnik. Prowadzi badania w zakresie filozofii ekonomii w ramach Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Autor Filozofii ekonomii (2013). Wykonuje zawód adwokata, specjalizując się w zakresie prawa podatkowego, z którego prowadzi wykłady dla aplikantów adwokackich Izby Adwokackiej w Krakowie.

    Prowadzi też badania w zakresie teorii prawa przy Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiej Sieci Filozofii Ekonomii.

    • 31 marca, Łukasz Droździk, Marco sp. z o.o., wygłosił referat: „Społeczna odpowiedzialność biznesu – potrzeba serca, czy czysty marketing?”

    Łukasz Droździk – z gliwicką firmą Marco sp. z o.o. związany od 2015 roku. Członek Rady Fundacji MarcoPomaga – powstałej w 2016 organizacji będącej naturalną kontynuacją kilkunastoletniej działalności charytatywnej firmy.
    Jej misją jest pomoc w rozwiązywaniu problemów poprzez mądre działania i dawanie tym samym przykładu, że tak obrana droga ma głęboki sens. Wyjątkowe podejście, wrażliwość społeczna i konsekwencja w działaniach stały się znakiem rozpoznawczym firmy wśród lokalnej społeczności. Działania społeczne od samego początku są mocnym filarem funkcjonowania organizacji, a budżet charytatywny jest integralną częścią budżetu centralnego.   Marco nie ogranicza się jedynie do wsparcia finansowego. Pracownicy firmy dzielą się także swoim prywatnym czasem i wiedzą m.in. w takich przedsięwzięciach jak „Wymarzony pokój”, czy Marco Business School. Marco jest bardzo dobrym przykładem firmy, w której działalność charytatywna połączona z działalnością gospodarczą stworzyła hybrydę, która zmienia lokalną społeczność.

    • 24 lutego, prof. UE dr hab. Ewa Wanda Maruszewska, Wydział Finansów i Ubezpieczeń, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, wygłosiła referat: „Odpowiedzialność w rachunkowości – w poszukiwaniu zasad etyki uszczelniających regulacje raportowania finansowego.”

    W swoim wystąpieniu prof. Maruszewska zaprezentuje społeczne znaczenie informacji dostarczanych w raportach finansowych, które stanowią najważniejszy „produkt” rachunkowości z punktu widzenia funkcjonowania współczesnych rynków kapitałowych. Podejmie również zagadnienie odpowiedzialności służb rachunkowości za wykonywaną pracę: wobec przełożonych, właścicieli i pozostałych interesariuszy, w tym także społeczeństwa, na terenie którego działa przedsiębiorstwo.

    Wskaże na niedoskonałości regulacji prawnych rachunkowości i niedostatek etycznych wskazówek uprawiania zawodów związanych z tworzeniem raportów finansowych.

    W opinii prof. Maruszewskiej, w obliczu nieustannie zmieniających się warunków prowadzenia działalności gospodarczej, regulacje prawne w zakresie raportowania finansowego nie mają możliwości nadążać za niestałą praktyką. W takiej sytuacji jedynie etyka może „uszczelnić” istniejące regulacje prawne, aby zapewnić rzetelny obraz przedsiębiorstwa w jego raporcie finansowym.

    prof. UE dr hab. Ewa Wanda Maruszewska – pracownik Katedry Informatyki i Rachunkowości Międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Autorka publikacji podkreślających znaczenie etycznego podejścia w procesie tworzenia jasnych i rzetelnych raportów finansowych, w tym rolę edukacji obecnych i przyszłych służb rachunkowości.

    Jej zainteresowania naukowe koncentrują się ponadto na zagadnieniach wiarygodności informacji tworzonej w rachunkowości oraz rachunkowości połączeń przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem połączeń transgranicznych. Poza pracą naukową i dydaktyczną, posiada także praktyczne doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach głównego księgowego, czy dyrektora finansowego.

    • 27 stycznia, Joanna Korczok i Edyta Warzeszka, State Street Bank, wygłoszą referat: „Prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu na przykładzie firmy State Street Bank Polska.”

    Tematem wystąpienia będą sposoby i przykłady angażowania pracowników firmy State Street Bank Polska w działania wolontariackie, pomoc najbardziej potrzebującym. Przedstawiona zostanie strategia wyrównywania szans społeczności lokalnych oraz sposób wspierania organizacji pozarządowych poprzez granty State Street Foundation.

    Joanna Korczok jest menedżerem zespołu zajmującego się wyceną i administracją funduszy inwestycyjnych dla klienta francuskiego. Z firmą State Street Bank Polska związana od 2010 roku. Od roku pełni rolę przewodniczącej komitetu Poland Corporate Citizenship Committee odpowiedzialnego za organizację działań w zakresie CSR dla pracowników State Street oraz współpracującego z Fundacją State Street w Bostonie przyznającą granty organizacjom pozarządowym z regionu. Jej dewizą życiową jest „Kto wiele ot­rzy­mał, od­dać po­winien więcej”.

    Edyta Warzeszka jest kierownikiem projektów w firmie State Street Bank Polska w dziale zarządzania projektami (PMO). Edyta Warzeszka od początku swojej kariery w State Street aktywnie działa w komitecie Poland Corporate Citizenship Committee, organizując wydarzenia CSR oraz zachęcając pracowników firmy do angażowania się na rzecz społeczności lokalnej. Od 2016 roku pełni również rolę wice-przewodniczącej komitetu. W życiu kieruje się zasadą „Bądź zmianą, która chcesz dostrzec w świecie”.

    • 16 grudnia, Karolina Długosz, Capgemini Polska, wygłosi referat „Społeczna Odpowiedzialność Biznesu na przykładzie działalności Capgemini Polska Sp. Z o.o.”

    Pani Karolina Długosz opowie o tym jak definiuje się tzw. CSR i jak teoria przekłada się na praktykę w dużej firmie świadczącej usługi dla biznesu. Postara się również wyjaśnić różnicę między filantropią a odpowiedzialnością biznesu.

    Karolina Długosz – od wielu lat łączy świat potrzeb organizacji pozarządowych z potrzebami biznesu. Pracowała najpierw w NGO, potem w Danone przy ogólnopolskim Programie „Podziel się Posiłkiem”, obecnie zarządza CSRem w Capgemini Polska Sp. Z o.o., gdzie prowadzi programy wolontariatu, m.in. Program Grantowy dla pracowników, Projekt Teatr Capgemini oraz program wspierający zatrudnienie osób niepełnosprawnych – Win with Capgemini.Jako wielbicielka dwóch kół promuje w firmie rozwiązania związane ze zrównoważonym transportem. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych na Collegium Civitas.

    • 25 listopada, Iwona Duda DudaPisze.pl / Grupa Sarigato, wygłosi referat „CSR nie tylko dla dużych”

    W swojej prezentacji  autorka udowodni, że praktyki CSR i zarządzanie poprzez wartości nie są domeną wyłącznie korporacji i dużych firm. Pokaże przykłady działań, prowadzonych przez startupy i firmy sektora MŚP oraz opowie, jak zmiana myślenia o zarządzaniu generuje realne korzyści biznesowe.

    Iwona Duda – autorka bloga DudaPisze.pl, gdzie propaguje zarządzanie poprzez wartości i społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). PR Manager w Grupie Sarigato, w której odpowiada za komunikację i wizerunek, także w obrębie kreowania wartości w zarządzaniu.

    • 28 października, dr hab. Paweł Kawalec prof. KUL wygłosił referat „Rutyny naukowe u podstaw metodologii badań odpowiedzialnych innowacji”

    dr hab. Paweł Kawalec prof. KUL – Katedra Teorii Poznania, Przewodniczący Komitetu Naukoznawstwa PAN. Członek grupy eksperckiej Komisji Europejskiej “Horizon 2020 Expert Group Green Growth and Jobs”, Redaktor Naczelny Zagadnień Naukoznawstwa, Fellow of the Center for Philosophy of Science (Pittsburgh, USA). Organizator międzynarodowych wykładów (2011–2015) Social Responsibility and Science in Innovation Economy. Autor publikacji poświęconych metodologii nauk, teorii innowacji, metodom bayesowskim, epistemologii i wczesnej filozofii analitycznej (zwł. R. Carnap). Laureat nagród: FNP (1999; 2004) oraz Premiera RP (2001). Aktualnie przygotowuje monografię poświęconą normatywnemu dociekaniu związku między teorią wiedzy naukowej a teoriami rozwoju gospodarczego i innowacji.


    Rok akademicki 2015/2016

    • 24.06.2016, dr Monika Sady wygłosiła referat pt. Edukacja w zakresie CSR. Jak uczyć studentów społecznej odpowiedzialności?

    Dr Monika Sady, Adiunkt w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego UEK.  Od 10 lat edukuje studentów pod kątem społecznej odpowiedzialności oraz jest koordynatorem akcji charytatywnej „SOS – Społeczna Odpowiedzialność Studentów”. Za swą działalność na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci otrzymała odznakę „Przyjaciel Dziecka”. Posiada certyfikat „Innowacyjny Wykładowca” oraz certyfikat „Europejski Konsultant Ekonomii Społecznej”. Autorka licznych publikacji i badań w zakresie CSR.

    • 20.05.2016, Prof. Janina Filek wygłosiła referat pt. „O społecznej odpowiedzialności uniwersytetu”
    • 11.03.2016, Beata Paliś, Donata Adler, Wojciech Liszka wygłosili referat pt. „Praktyczne aspekty CSR w obszarze przemysłu spotkań”
    • 26.02.2016, Prof. UEK dr hab. Grażyna Śmigielska wygłosia referat pt.„Sprawiedliwy handel a zrównoważony rozwój”

    Dr hab. Grażyna Śmigielska , prof. UEK jest pracownikiem Katedry Handlu i Instytucji Rynkowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki handlu, w szczególności tworzenia trwałej przewagi konkurencyjnej przez przedsiębiorstwa detaliczne, a w ostatnich latach również koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw handlowych  i zagadnieniach Fair Trade.  Wyniki swoich badań z tego zakresu prezentowała m.in. na międzynarodowych  konferencjach : Marketing Trends w Wenecji (2009),  The International Conference Trade Perspectives 2012, Trade in the Context of Sustainable Development (Zagrzeb 2012),  BASIQ 2015, New Trends in Sustainable Development and Consumption ( Bukareszt 2015)  oraz  na 43rd Annual ASAC Conference w Halifaxie. Z ważniejszych publikacji w tej tematyce należy wymienić: The Role of Retailers in Developing Healthy Lifestyle in Poland – rozdział w książce wydanej przez Emerald w 2013 roku,  Fair Trade in Sustainable Development: the Potential for Fairtrade Market Growth in Poland (współautorki: A. Dąbrowka i M. Radziukiewicz) opublikowany w Amfiteatru Economic  w 2015 roku,  współautorstwo rozdziału w książce Fair Trade in CSR Strategy of Global Retailers  wydanej w wydawnictwie Palgrave Macmillan również w 2015.

    • 29.01.2016, Pani Mirella Panek-Owsiańska wygłosiła referat pt. 15 lat CSRu w Polsce – co nam się udało, co pozostaje wyzwaniem?

    Mirella Panek-Owsiańska – Ekspertka CSR, zarządzania różnorodnością i przywództwa kobiet. Posiada długoletnie doświadczenie współpracy z biznesem, sektorem publicznym i NGO. Od 2006r. prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, – największego think-and-do-tanka promującego CSR w Polsce, gdzie odpowiada za kontakty z kluczowymi interesariuszami, współpracuje z CSR Europe, The World Business Council for Sustainable Development (WBCSD), Global Compact, etc. Autorka artykułów i komentarzy prasowych, przewodnicząca jury konkursu Raporty Społeczne, jurorka wielu konkursów poświęconych PR, komunikacji i społecznej odpowiedzialności biznesu. Członkini Zespołu ds. CSR przy Ministerstwie Gospodarki. Prowadzi zajęcia dla studentów na podyplomowych studiach z zakresu CSR i PR. Trenerka – przeszkoliła ponad 500 działaczek społecznych i politycznych, m.in. z Polski, Białorusi, Kuby, Serbii i Kirgistanu. Przez 4 lata pełniła funkcję rzeczniczki prasowej polskiej sekcji Amnesty International. Absolwentka nauk politycznych o specjalności marketing polityczny. Pracowała w dwóch gabinetach politycznych ministrów sprawiedliwości. Koordynowała program „Demokracja bez kobiet to pół demokracji”. Wiedzę z zakresu marketingu społecznego i politycznego zdobyła w Anglii i w Stanach Zjednoczonych jako stypendystka Lecha Wałęsy, Rady Europy, gubernatora stanu Illinois oraz Departamentu Stanu USA, a także podczas kursów Szkoły Liderów oraz Stanford University.

    • 09.12.2015, Charles H. Cho, PhD, “Managing Stakeholder Conflicts: Organized Hypocrisy and Sustainability Reporting”

    This presentation will first introduce “corporate social responsibility” and “sustainability reporting” and explain how these concepts are inherently complex. It will then delve into the notion of “organizational hypocrisy” and “stakeholder conflicting demands” in that particular context. Finally, it will share some empirical research that investigates corporations’ attempts at managing such demands.

    Charles Cho is Professor of Social and Environmental Accounting, Head of Accounting and Management Control Department and Director of the Centre of Excellence for Management & Society at ESSEC Business School. He holds a PhD in Business Administration (Accounting Track) from the University of Central Florida. His research interests are Social and Environmental Accounting; Corporate Social Responsibility (CSR); and Accounting and the Public Interest. Professor Cho has published articles in refereed academic journals such as Accounting, Auditing and Accountability Journal, Accounting, Organizations and Society, Critical Perspectives on Accounting, the European Accounting Review, the Journal of Business Ethics, and Social and Environmental Accountability Journal, and was an invited author of chapters in several books. His work has been presented at various national and international conferences and widely cited. He is regularly invited as plenary keynote speaker and is actively involved in the academic community as a Council member of the Centre for Social and Environmental Accounting Research, Chair of the International Associates Committee, and as the International Associate representing France. Finally, he has also been teaching several financial and managerial accounting courses and designed some CSR/sustainability and business ethics courses at the undergraduate, graduate (MBA, MSc), PhD levels as well as in executive programs for corporate managers. For more details, seehttp://www.essec.edu/en/staff/faculty/cho-charles.

    • 16.11.2015, Debata naukowa: Buddyjskie spojrzenie na świat biznesu, Rafał Olech, polski nauczyciel Buddyzmu Diamentowej Drogi

    W zastępstwie p. Rafała Olecha w seminarium weźmie udział p. Przemysław Kubiak.

    Przemysław Kubiak – prawnik i psycholog, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Od wielu lat prowadzi szkolenia psychologiczne dla przedstawicieli środowiska prawników (studentów, doktorantów oraz członków kadry akademickiej) oraz firm na terenie całej Polski z zakresu umiejętności psychospołecznych niezbędnych do prowadzenia działalności profesjonalnej (inteligencja emocjonalna, skuteczna komunikacja, radzenie sobie ze stresem, motywacją itp.). W swoich warsztatach integruje najnowsze osiągnięcia współczesnej wiedzy psychologicznej z doświadczeniami płynącymi z wielu lat praktyki buddyjskiej.


    Rok akademicki 2014/2015

    • 26.06.2015, dr Ernst von Kimakowitz (HMC, Switzerland), The Why, How and What of Humanistic Management

    dr Ernst von Kimakowitz is Director of the Humanistic Management Center. He is also managing director of Ethics First, an Executive Education joint venture with the University of Tübingen. Ernst is a lecturer in leadership skills at the University of St. Gallen, Switzerland, the University of Tübingen in Germany and Universidad EAN in Bogotá, Colombia. He is co-editor of the Humanism in Business Book Series at Palgrave Macmillan, a board member of the Impact Investing Platform in São Paulo, Brazil and reviewer at the influential Journal of Business Ethics. His specializations include humanistic management, corporate responsibility, business and economic ethics, development theory and impact investing. On these topics he researches, teaches and provides advisory services to both, for-profit and non-profit organizations.

    Ernst holds a M.Sc. from the London School of Economics (LSE), and has worked in strategy consulting with a leading management consulting firm based in London, England. Subsequently he went to the University of St Gallen’s Institute for Business Ethics in Switzerland where he earned an award winning Ph.D.

    • 29.05.2015, Pani Magdalena Urbanik wygłosiła referat pt. Wyzwania związane z raportowaniem kwestii zrównoważonego rozwoju w branży chemicznej

    Magdalena Urbanik – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Napier University w Edynburgu oraz Oslo University College. W 2014 roku wszczęła przewód doktorski na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie nt. zastosowania koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w zarządzaniu strategicznym na przykładzie sektora chemicznego w Polsce. Posiada szerokie doświadczenia zawodowe w zakresie wdrażania koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw oraz w zakresie raportowania kwestii zrównoważonego rozwoju zgodnego ze standardem GRI, w tym najnowszej edycji GRI G4.

    • 24.04.2015, dr Marcin Kopeć oraz Pan Rafał Poniewski wygłosili referat CSR w Małopolsce. Diagnoza i wsparcie samorządu terytorialnego województwa małopolskiego   

    dr Marcin Kopeć jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie i Uniwersytetu w Sztokholmie. Posiada szerokie doświadczenia zawodowe zdobyte zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, w tym w konsultingu, BPO i bankowości. W latach 2003-2008 pracował jako zastępca dyrektora w Urzędzie Miasta Krakowa, początkowo w Wydziale Budżetu Miasta, a następnie w Wydziale Strategii i Rozwoju Miasta. W 2009 roku obronił doktorat na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od grudnia 2009 zarządza Małopolskim Obserwatorium Gospodarki, projektem badawczym realizowanym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, utworzonym w celu prowadzenia badań i analiz dotyczących regionalnej gospodarki. Autor książek i artykułów z zakresu rewitalizacji miejskich obszarów zdegradowanych.

    Rafał Poniewski jest absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie (politologia) oraz Akademii Górniczo-Hutniczej (socjologia). Od 2008 roku pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jako specjalista ds. badań i analiz w Małopolskim Obserwatorium Gospodarki zajmuje się realizacją projektów badawczych oraz przygotowaniem raportów o tematyce społeczno-gospodarczej. W ramach wykonywanych analiz zajmuje się diagnozą sytuacji w sektorze MŚP w województwie małopolskim.

    • 27.03.2015,  Prof. UEK dr hab. Czesław Mesjasz wygłosił referat pt. Zalety i wady koncepcji wartości dla akcjonariuszy 
    • 27.02.2015,  Pani Marta Marczuk-Komiszke wygłosiła referat pt. Czy warto raportować działania CSR? Wnioski i refleksje na przykładzie Raportu CSR firmy Tesco Polska

    Marta Marczuk-Komiszke – od kilku lat związana z branżą komunikacji oraz CSR. Pierwsze szlify na zawodowej drodze zdobyła w Agencjach Public Relations. Działania CSR poznała z obydwóch stron lustra – najpierw pracując w Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a obecnie w dziale Społecznej Odpowiedzialności w firmie Tesco Polska, gdzie odpowiada za takie programy, jak Tesco dla Szkół, Raport CSR czy budowanie dialogu z interesariuszami firmy. Absolwentka podyplomowych studiów Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Po godzinach – członek Stowarzyszenia Wzmacniacz.org

    30.01.2015, dr Joanna Krasodomska wygłosiła referat pt. Społeczna odpowiedzialność biznesu w sprawozdawczości przedsiębiorstw – przesłanki, koncepcje, regulacje

    dr Joanna Krasodomska – adiunkt w Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, członek Stowarzyszenia Finansów i Rachunkowości na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Autorka licznych opracowań poruszających problem społecznej odpowiedzialności biznesu i jej ujęcia w rachunkowości, w tym również monografii Informacje niefinansowe w sprawozdawczości spółek. Recenzentka Krajowego Standardu Rachunkowości nr 9 „Sprawozdanie z działalności” na zlecenie Komitetu Standardów Rachunkowości.

    Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół polityki informacyjnej spółek publicznych, w tym takich zagadnień jak: sprawozdawczość zintegrowana, ujawnienia niefinansowe i zróżnicowanie sprawozdawczości przedsiębiorstw w skali międzynarodowej.


    Rok akademicki 2013/2014

    • 25.10.2013, dr Tomasz Kwarciński, Moralne kontrowersje wokół warunków pracy w krajach rozwijających się
    • 29.11.2013, dr hab. Janina Filek, prof. UEK, Filantropia a społeczna odpowiedzialność biznesu
    • 20.12.2013, dr hab. Małgorzata Adamska-Chudzińska, Prospołeczność w gospodarce. Czy istnieje zależność pomiędzy prospołeczną i gospodarczą działalnością przedsiębiorstwa? – próba wskazania przejawów i rezultatów
    • 31.01.2014, Pan Robert Sroka, Podnoszenie bezpieczeństwa uczestników rynku poprzez raportowanie danych pozafinsnowych – wyzwania prawne i rynkowe
    • 28.02.2014, Ks. dr Marek Leśniak, Społeczna odpowiedzialność liderów biznesu w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego
    • 28.03.2014, Joanna Szymonek, Prawa człowieka w biznesie – od idei do praktyki
    • 09.05.2014, Daria Murawska (Tchibo Warszawa Sp. z o.o.), Społeczna odpowiedzialność biznesu – budowanie wartości w ramach współpracy firm z organizacjami pozarządowymi
    • 30.05.2014, – seminarium odwołane – Ewa Ginalska, Zarządzanie zasobami ludzkimi – dylematy moralne
    • 13.06.2014, Prof. Janina Filek, Społeczna odpowiedzialność uniwersytetu

    Rok akademicki 2012/2013

    • 17. maja 2013 dr Adriana Paliwoda-Matiolańska wygłosiła referat pt. Konsumeryzm społecznie świadomy

    Dr Adriana Paliwoda-Matiolańska jest adiunktem w Katedrze Handlu i Instytucji Rynkowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest autorem licznych publikacji poświęconych społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, w tym książki Odpowiedzialność społeczna w procesie zarządzania przedsiębiorstwem wydanej przez wydawnictwo C.H. Beck w 2009 roku. Prowadziała gościnne wykłady z zakresu CSR na wielu międzynarodowych uniwersytetach jak: Vienna University Of Economics (Austria), Roosevelt University w Chicago (USA), Rey Juan Carlos University w Madrycie (Hiszpania). Ponadto dr Adriana Paliwoda-Matiolańska współpracuje z wieloma organizacjami w zakresie promowania CSR-u. Jest członkiem Rady Ekspertów konkursu Liderzy Odpowiedzialnego Biznesu organizowanego przez organizację Pracodawcy RP. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw oraz wzorce zrównoważonej produkcji i konsumpcji to jej główny obszar zainteresowań naukowych. Obecnie realizuje grant przyznany przez Narodowe Centrum Nauki. Jest on poświęcony wzorcom zrównoważonej produkcji.

    •  26. kwietnia br. Pani Aleksandra Pacułt wygłosiła referat pt. Certyfikaty środowiskowe jako praktyczna realizacja zasad zrównoważonego rozwoju

    1. Zielone Biuro – biuro przyjazne środowisku i pracownikom
    2. Zielony Sklep – promocja zrównoważonej konsumpcji

    Aleksandra Pacułt jest absolwentką kierunku ochrony środowiska na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalista ds. Certyfikacji Środowiskowej w Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.
    Fundacja Partnerstwo dla Środowiska jest organizacją pozarządową, której misją jest wspieranie rozwoju zrównoważonego dla poprawy jakości życia w wymiarze społecznym i gospodarczym. Współpracując z lokalnymi liderami nad inicjatywami, projektami oraz programami Fundacja rozwija obecnie swoją działalność w trzech głównych dziedzinach, dążąc do wzrostu dostępności zdrowych i lokalnych produktów spożywczych, promując transport przyjazny dla środowiska oraz pomagając w redukowaniu negatywnego wpływu na środowisko budynków. http://www.fpds.pl/.

    • 5. kwietnia 2013. Pani Danuta Kędzierska wygłosiła referat pt. Norma SA8000 – społeczna odpowiedzialność w miejscu pracy – wymagania dla Globalnego Południa czy całego świata

    1. Wymagania normy SA 8000 – skąd się wzięły i komu mają służyć
    2. Czy przyjęcie przez polskie przedsiębiorstwa wymagań normy SA 8000 mogłoby się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników?

    3. Certyfikacja systemów odpowiedzialności społecznej wg SA 8000

    Danuta Kędzierska jest absolwentką  Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego – studia na kierunku socjologia, jak również Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Europejskiej ks. Józefa Tischnera –  studia podyplomowe na kierunku Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Ukończyła kurs dla audytorów społecznej odpowiedzialności wg normy SA 8000, prowadzony przez Social Accountability International. Prowadzi audyty odpowiedzialności społecznej.

    Pełnomocnik ds. CSR w firmie TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o., która świadczy usługi  wspierające zrównoważony rozwój.  Bierze udział w pracach Zespołu ds. Zrównoważonego Biznesu działającego przy Śląskiej Radzie CSR.

    Swoje zainteresowania w dziedzinie CSR skupia na zarządzaniu ryzykiem w łańcuchu dostaw oraz przestrzeganiu praw człowieka i pracownika.

    •  15. marca 2013  Dr Wojciech Zysk wygłosił referat Elementy odpowiedzialności i sprawiedliwości w funkcjonowaniu korporacji transnarodowych – pokryzysowe next steps. Okiem teoretyka i praktyka.

    – teza: po odwróceniu się trendu w gospodarce światowej KTN powrócą do rozwijania idei odpowiedzialności i sprawiedliwości
    – jak zmieni się Fair Trade?
    – czy powstanie CSR 3.0?
    – jak rozwijała się będzie odpowiedzialna turystyka?

    – czy odpowiedzialne inwestowanie przetrwa?

    Adiunkt w Katedrze Handlu Zagranicznego. Absolwent tutejszej Alma Mater (wcześniej studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Budapeszcie). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego od 1995 roku – w Katedrze Handlu Zagranicznego. W 2003 r. obronił doktorat pt. „Wpływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych na zmiany struktury handlu zagranicznego w Polsce”. Kooperował z firmami zajmującymi się handlem zagranicznym. Współpracuje z zagraniczną firmą z branży wydawniczej. Współorganizator i uczestnik konferencji naukowych. Autor publikacji z zakresu handlu zagranicznego. Autor książki (2012): Obcy kapitał a handel zagraniczny w Polsce.

    Zainteresowania naukowe: bezpośrednie inwestycje zagraniczne, międzynarodowy handel usługami, sprawiedliwy handel na świecie (Fair Trade), wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami działającymi na rynkach zagranicznych, społeczna odpowiedzialność firm (CSR) w dobie globalizacji i internacjonalizacji.

    Prowadzone przedmioty: Ekonomika handlu zagranicznego, Handel zagraniczny, Przedsiębiorstwo na rynkach zagranicznych, Międzynarodowy obrót usługowy, Podstawy biznesu międzynarodowego.

    •  22. lutego 2013 Pan Łukasz Cioch wygłosił referat pt.  Ryzyko w CSR: o społecznej NIEodpowiedzialności biznesu

    – czy CSR w twojej firmie jest skazany na porażkę?
    – o języku, formie i zagospodarowaniu przestrzeni w służbie korporacyjnego ekosystemu
    – o „najchętniej nadużywanych” pojęciach: czym jest „dobra strategia”?
    – CSR a Friedmanowskie „Biznesem biznesu jest biznes” – o komunikacji i marketingu zintegrowanym w CSR
    – o roli i znaczeniu zaufania w relacjach między kluczowymi interesariuszami (CSR w relacji pracodawca – pracownik)
    – o mierzeniu wartości w CSR – obszary ryzyka „przerostu formy nad treścią”
    – dlaczego społeczeństwo „nie wierzy”?

    Łukasz Cioch na co dzień jest wykładowcą Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie – uczy komunikacji w biznesie, zarządzania procesami komunikacji, marketingu, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz tłumaczenia symultanicznego. Jest też trenerem, koordynatorem konferencji, wydarzeń, moderatorem wielu debat i dyskusji panelowych (energetyka, OZE, inne). Zaprojektował i stworzył Centrum Analiz Energetycznych (think-tank), którym zarządzał w latach 2011–2012. Ma wieloletnie doświadczenie kierownicze w zakresie CSR, PR i media relations. Przed rozpoczęciem pracy nad własnym projektem – http://www.lcmedia.pl/, odpowiadał również za nowo utworzony kierunek – zarządzanie – w Wyższej Szkole Europejskiej. Prowadzi autorskie szkolenia medialne z zakresu technik prezentacji, komunikacji w biznesie i wystąpień publicznych. Szkolenia od lat są jego pasją. W 2011 r. w TVN24 w Warszawie odbył miesięczne szkolenie z dziennikarstwa informacyjnego. W latach 2004–2010 pracował w globalnej korporacji ArcelorMittal Poland S.A. (ostatnie stanowisko: dyrektor ds. odpowiedzialności biznesu i komunikacji); przez pierwsze trzy lata, jako asystent kolejnych prezesów zarządu spółki, podróżował po świecie i uczestniczył w licznych negocjacjach handlowych i rządowych; od 2007 r. odpowiadał za relacje instytucjonalne firmy oraz jej inwestycje społeczne (CSR). W ramach hobby zdarza mu się uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach w charakterze tłumacza, prowadzącego lub moderatora – im ciekawszych aspektów nauki i życia społecznego dotykają, tym lepiej. W kwietniu 2011 r. komentował i tłumaczył na żywo dla widzów TVP1 ślub księcia Williama i Kate Middleton. Kocha pracować z ludźmi, ale też samotność gór, narty, rower. Wierzy w przyjaźń, odwagę, charakter i konsekwencję w działaniu. Pasjonują go fotografia, film, muzyka, gry strategiczne i jazda na motorze.

    • 30.11.2012 Pani Małgorzata Walędzińska-Półtorak wygłosiła referat pt. Obszary zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej – zarządzanie i raportowanie

    Małgorzata Walędzińska-Półtorak – Sustainable Development Manager, Kompania Piwowarska SA Manager w zakresie problematyki zrównoważonego rozwoju. W Kompanii Piwowarskiej pracuje od 12 lat. Karierę zawodową rozpoczynała w branży finansowej, pełniąc funkcje związane z marketingiem i public relations.

    W ramach swoich obowiązków w Kompanii Piwowarskiej zajmowała się również komunikacją marketingową i PR, współpracą z agencjami public relations, a także powstaniem i rozwojem Tyskiego Muzeum Piwowarstwa (obecnie Tyskiego Browarium).

    Obecnie odpowiedzialna za strategię i działania w zakresie obszarów zrównoważonego rozwoju – w tym projekty i inicjatywy społeczno-edukacyjne – oraz raportowanie globalne w ramach priorytetów zrównoważonego rozwoju. Autorka kilkunastu artykułów i współautorka publikacji o społecznej odpowiedzialności biznesu – CSR. Współpracuje z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
    Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Wyższej Szkoły Bankowości i Finansów w Katowicach oraz Executive MBA Stockholm University School of Business (UE Kraków). Trener biznesu SMG/KRC Poland HR.


    Rok akademicki 2011/2012

    • 15.06.2012 Pani Danuta Kędzierska wygłosiła referat pt. Czy certyfikacja systemów zarządzania może być  poświadczeniem społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw?

    Danuta Kędzierska jest absolwentką  Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego – studia na kierunku socjologia, jak również Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Europejskiej ks. Józefa Tischnera –  studia podyplomowe na kierunku Społeczna Odpowiedzialność Biznesu. Ukończyła kurs dla audytorów społecznej odpowiedzialności wg normy SA 8000, prowadzony przez Social Accountability International. Pełnomocnik ds. CSR w firmie TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o., która świadczy usługi  wspierające zrównoważony rozwój.  Bierze udział w pracach Zespołu ds. Zrównoważonego Biznesu działającego przy Śląskiej Radzie CSR. Swoje zainteresowania w dziedzinie CSR skupia na zarządzaniu ryzykiem w łańcuchu dostaw oraz przestrzeganiu praw człowieka i pracownika.

    • 11.05.2012 Pan Marcin Pitura wygłosił referat pt. Czy odpowiedzialne inwestycje są opłacalne?

    Martin Pitura is Managing Director of GES Poland since 2004. He is also the CFO of GES International. Since January 2010, he has been a member of the Working Group on Responsible Investment under the auspices of the Polish Ministry of Economy. Its main objective is to work on recommendations for the Ministry of Economy. He is also a board member of AI CSRR, the Association for Independent Corporate Sustainability and Responsibility Research. He is responsible for the research produced at the Polish office and is servicing the Polish market as well as the rest of CEE. Previously Martin was a project manager and responsible for Humanix SRI Funds in Sweden. He has studied in Sweden, Poland and USA.

    • 20.04.2012 dr Marta Strumińska-Kutra wygłosiła referat pt. Władza i społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw. Perspektywa instytucjonalna

    Marta Strumińska-Kutra, dr, socjolożka, pracuje w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego. Badaczka, autorka i współautorka licznych opracowań o partycypacji społecznej i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, w tym książki Oblicza społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, wydanej w 2010 roku przez Wydawnictwo Naukowe Scholar. Laureatka pierwszej nagrody w VI-tej edycji konkursu Verba Veritatis za najlepsze opracowanie naukowe z zakresu etyki biznesu.

    • 30.03.2012 r. dr hab. Janiny Filek, prof. UEK wygłosiła referat pt. Ekonomia społeczna  a  społeczna odpowiedzialność biznesu:  konflikt, wsparcie czy  konwergencja?
    dr hab. Janina Filek, prof. UEK Główne obszary zainteresowań: w filozofii to spór racjonalizmu z irracjonalizmem oraz problem struktur myślenia ludzkiego, zaś w etyce biznesu etyczne aspekty zarządzania, problem wolności i odpowiedzialności w działalności gospodarczej, a także społeczna odpowiedzialność biznesu. W ciągu kilku ostatnich lat w coraz większym zakresie zajmuje się problematyką związaną z etykami zawodowymi oraz ekonomią społeczną. Autorka książek: ”Wprowadzenie do etyki biznesu” i „Wolność i odpowiedzialność podmiotu gospodarującego”. Publikowała m.in. w „Kwartalniku Filozoficznym”, „Prakseologii”, „Etyce”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”. Brała udział w licznych konferencjach. Od 2003 r. jako Pełnomocnik Rektora UEK ds. Osób Niepełnosprawnych prowadzi działalność na rzecz zwiększenia dostępności uczelni dla studentów niepełnosprawnych. W życiu prywatnym miłośnik turystyki rowerowej. Na rowerze przemierzyła prawie całą Europę.
    • 24.02.2012 Izabela Błażowska przedstawiła referat pt. Odpowiedzialne Inwestowanie w Polsce oraz inicjatywy internetowe promujące koncepcje SRI i CSR

    Izabela Błażowska – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych w ramach Cambridge Programme for Sustainability Leadership na Uniwersytecie w Cambridge. Stypendystka austriackiego programu CEEPUS, podczas którego spędziła 1,5 roku na uczelniach w Wiedniu (Wirtschaftsuniversiteat i Universiteat Wien).  Jest twórcą i redaktorem naczelnym pierwszego w Polsce serwisu na temat odpowiedzialnych inwestycji (RI) www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl, który powstał w 2008 roku i ma na celu szerzenie wiedzy i promowanie koncepcji  RI wśród inwestorów oraz spółek. Prowadzi  badania rynku z zakresu RI, uczestniczy w konferencjach i prowadzi gościnnie wykłady na studiach podyplomowych. Współpracowała z europejską organizacją ds. zrównoważonych inwestycji Eurosif przy badaniu rynku odpowiedzialnych inwestycji w ramach ogólnoeuropejskiego projektu „European SRI Study 2010″, w którym Polska po raz pierwszy została ujęta. Jej artykuły znalazły się m.in. w poradniku nt. odpowiedzialnych inwestycji na łamach biznes.onet.pl. w ‘Przeglądzie Corporate Governance’, w publikacji pt. „Odpowiedzialne Inwestycje Kapitałowe” (2010) – wspólnym projekcie Grupy Roboczej ds. Odpowiedzialnych inwestycji działającej przy Ministerstwie Gospodarki jak również w rekomendacjach dla sektora finansowego przygotowanych przez tę Grupę. Członek Instytutu Odpowiedzialnego Biznesu. Doświadczenie biznesowe zdobyła m.in. w firmach: Thomson-Reuters, Shell, Mars oraz Siemens.

    • 27.01.2012 Aleksandra Sendal przedstawiła referat pt. Od koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu do koncepcji Korporacyjnego Obywatelstwa

    Aleksandra Sendal – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (kierunek: Gospodarka i Administracja Publiczna). W czasie studiów uczestniczyła w stypendiach zagranicznych, m.in. do Kanady (University of Victoria). Tam też bliżej poznała problematykę koncepcji korporacyjnego obywatelstwa, co dało jej inspirację do napisania pracy magisterskiej pt.: „Od koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu do koncepcji Korporacyjnego Obywatelstwa” (promotor: prof. UEK dr hab. Janina Filek). Laureatka VI edycji konkursu Verba Veritatis na najlepszą pracę z etyki biznesu. Miłośniczka dalekich podróży, salsy, snowboardu i kite-surfingu.

    • 09.12.2011 Andrzej Barański, prezes spółki HERBEWO S.A. przedstawił referat pt. Odpowiedzialny biznes na przykładzie spółki Herbewo

    Andrzej Barański – po studiach matematyki (UJ) i elektrotechniki (AGH) pracował 6 lat na Wydziale Elektrotechniki AGH, następnie przez 12 lat prowadził własny warsztat mechaniki pojazdowej, w 1989 ożywił rodzinną spółkę HERBEWO S.A. Systematycznie od ruiny doprowadził ją do stanu umożliwiającego ciągły rozwój. Obecnie Herbewo jest ważnym centrum biznesu w Krakowie.
    Po drodze zajmował się działalnością podziemną (do 1989), współzałożyciel kilku organizacji politycznych, społecznych i zawodowych. Pełnił i nadal pełni w nich szereg funkcji zarządczych.

    • 04.11.2011 mgr Katarzyna Góral wygłosiła referat pt. CSR dla małych przedsiębiorstw – wpływ społecznie odpowiedzialnych inicjatyw sektora MŚP na rozwój lokalnych społeczności

    Mgr Katarzyna Góral – absolwentka filologii polskiej oraz edytorstwa, a także podyplomowych studiów w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Redaktorka serwisu csr.pl, wicedyrektorka niepublicznego przedszkola, koordynatorka społecznych projektów dla dzieci i młodzieży poświęconych idei społeczeństwa obywatelskiego, miłośniczka klasyki literatury oraz filozofii języka, weganka.


    Rok akademicki 2010/2011

    • 17.06.2011 r. Kornelia Bem-Kozieł i Magdalena Ciepiela, Dwugłos w kwestii raportowania społecznego

    Kornelia Bem-Kozieł jest absolwentką UEK w Krakowie gdzie ukończyła zarówno studia magisterskie jak i doktoranckie. Prowadzi zajęcia w Wyższej Szkole Ekonomi i Prawa w Kielcach oraz w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Współpracuje jako trener m.in. z takimi firmami jak SEKA S.A., ABAKUS Konsulting, SiR. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół społecznej odpowiedzialności biznesu. Prywatnie uwielbia podróże i interesuje się fotografią.

    Magdalena Ciepiela jest studentką doktorantką na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Studiowała także w Napier University (Edynburg, Wielka Brytania) i Oslo University College (Oslo, Norwegia). Pracuje jako specjalista w Dziale Public Relations Azoty Tarnów. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w takich firmach jak Totalizator Sportowy Sp. z o.o., Axel Springer Polska. Zainteresowania: etyka biznesu, zagadnienia prawne związane z prowadzeniem firmy w Polsce i Unii Europejskiej. Prywatnie lubi jazdę konną, narciarstwo, pływanie, trekking, snowboarding, jazdę na rowerze.

    • 06.06.2011 r. odbyło się spotkanie z Paulem Hermanem (współorganizatorzy: Biuro Programów Zagranicznych UEK, Studenckie Forum Business Center Club,Portal odpowiedzialne-inwestowanie.pl)

    R. Paul Herman was trained in finance at the Wharton School of the University of Pennsylvania. His multi-sector experience includes consulting to top Fortune 500 firms at McKinsey & Company and CSC Index; creating and entrepreneuring the first online permission-based debit-card system for teens, kids, and parents; and financing entrepreneurs delivering human impact and profit while serving as an investment strategist for eBay founder Pierre Omidyar’s impact investing firm. Herman also advised business entrepreneurs on how to donate to-and invest in-social entrepreneurs, while at Ashoka.org. Herman created the HIP (Human Impact + Profit) methodology as the foundation for a new way of investing producing both good and profit. In growing HIP Investor Inc. since its incorporation in 2006, Herman and his team have evaluated more than 500 companies, examining the relationship between shareholder returns and human impact. Herman pioneered „The HIP Scorecard,SM” for Fast Company magazine, rating and ranking companies in multiple industries.

    • 25.03.2011 r. dr Karolina Pietras wygłosiła referat pt. Społeczna odpowiedzialność biznesu. Partycypacja interesariuszy a potencjał konkurencyjny przedsiębiorstw

    dr Karolina Pietras – absolwentka psychologii stosowanej oraz studiów doktoranckich w dyscyplinie zarządzanie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest certyfikowaną trenerką biznesu oraz audytorką systemu zarządzania jakością w branży edukacyjnej (LQW). Prowadzi zajęcia w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach oraz w Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół społecznej odpowiedzialności biznesu, psychologii ekonomicznej oraz psychologii wartości.

    • 04.03.2011 r. mgr Bartłomiej Węgrzyn wygłosił referat pt. Produkty Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade) w Tesco – czy mają szanse w Polsce?

    mgr Bartłomiej Węgrzyn pracuje w Tesco Polska w dziale Zakupów Żywności. Oprócz regularnych obowiązków jako Młodszy Kupiec dla wód i napojów, koordynuje też wprowadzenie do Tesco produktów Fair Trade (Sprawiedliwego Handlu). Skończył Stosunki Międzynarodowe specjalność Zarządzanie Międzynarodowe na Uniwersytecie Ekonomicznym, pisząc pracę magisterską opisującą zależności pomiędzy etosem i filozofią pracy we współczesnych korporacjach oraz w zakonach: benedyktyńskim i jezuickim. Z produktami Fair Trade spotkał się na szeroką skalę w czasie podróży do Anglii i Holandii i od tego czasu szukał możliwości zaimplementowania tej idei w Polsce.

    • 14.01.2011 r. dr hab. Janina Filek, prof. UEK wygłosiła referat pt. Filozoficzne korzenie CSR

    dr hab. Janina Filek, prof. UEK Główne obszary zainteresowań: w filozofii to spór racjonalizmu z irracjonalizmem oraz problem struktur myślenia ludzkiego, zaś w etyce biznesu etyczne aspekty zarządzania, problem wolności i odpowiedzialności w działalności gospodarczej, a także społeczna odpowiedzialność biznesu. W ciągu kilku ostatnich lat w coraz większym zakresie zajmuje się problematyką związaną z etykami zawodowymi oraz ekonomią społeczną. Autorka książek: „Wprowadzenie do etyki biznesu” i „Wolność i odpowiedzialność podmiotu gospodarującego”. Publikowała m.in. w „Kwartalniku Filozoficznym”, „Prakseologii”, „Etyce”, „Znaku”, „Tygodniku Powszechnym”. Brała udział w licznych konferencjach. Od 2003 r. jako Pełnomocnik Rektora UEK ds. Osób Niepełnosprawnych prowadzi działalność na rzecz zwiększenia dostępności uczelni dla studentów niepełnosprawnych. W życiu prywatnym miłośnik turystyki rowerowej. Na rowerze przemierzyła prawie całą Europę.


    Rok akademicki 2009/2010

    • 21.05.2010 r. dr Dominik Stanny wygłosił referat pt. Nowoczesna korporacja – pomiędzy skutecznością  a zobowiązaniami moralnymi. Analiza teorii interesariuszy R.E. Freemana

    dr Dominik Stanny – asystent w Katedrze Etyki Społecznej i Politycznej KUL, dr filozofii, mgr ekonomii oraz mgr filozofii. Praca doktorska – monografia na temat teorii interesariuszy R.E. Freemana. Stypendysta Akademii Artes Liberales w ramach programu Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich. Stypendysta MEN – grant promotorski. W roku 2006 przebywał na jednosemestralnym stypendium badawczym w Università Cattolica del Sacro Cuore w Mediolanie. Moje obecnie zainteresowania naukowe skupione są przede wszystkim wokół teorii interesariuszy, problematyki celu firmy i zagadnień anglosaskiej etyki biznesu. Obok pracy stricte akademickiej angażuję się również w usługi eksperckie.

    • 30.04.2010 r. dr hab. Czesław Mesjasz, prof. UEK wygłosił referat pt. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa a teorie władania (władztwa) korporacyjnego

    dr hab. Czesław Mesjasz,  prof. UEK jest pracownikiem Katedry Procesu Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Do dziedzin jego naukowych zainteresowań należą: teoria systemów – zastosowanie w teorii i praktyce organizacji i zarządzania oraz w naukach społecznych, teoria i praktyka decyzji w zarządzaniu, teoria i praktyka negocjacji w zarządzaniu, doskonalenie struktur organizacyjnych, zarządzanie projektami, konflikty i negocjacje w teorii i praktyce międzynarodowych stosunków politycznych i  gospodarczych, nadzór korporacyjny. Jest autorem i współautorem około 170 opracowań – artykuły publikowane w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz jako podrozdziały książek, referaty prezentowane podczas krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych. Jest członkiem polskich i zagranicznych organizacji naukowych i zawodowych, takich jak: Towarzystwo Naukowej Organizacji i Kierownictwa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, International Peace Research Association, International Studies Association, International Sociological Association, New England Complex Systems Institute.

    • 26.03.2010 r. mgr Magdalena Moll wygłosiła referat pt. Przykład zarządzania projektem CSR w oparciu o współpracę Alexander Mann Solutions Poland i Klubu Integracji Społecznej Leonardo

    mgr Magdalena Moll – od listopada 2009 jest Partnerem ds. Rekrutacji firmy Sowelo Consulting.   Jest psychologiem, certyfikowanym trenerem biznesu oraz absolwentem podyplomowych  europejskich studiów menedżerskich UE. Doświadczenie Magdaleny obejmuje rekrutację pracowników, prowadzenie szkoleń oraz działania związane ze Społeczną Odpowiedzialnością Biznesu. Magdalena rekrutowała kadrę kierowniczą, specjalistów i całe zespoły dla takich klientów jak Capgemini, BP, Citibank, Ericsson, w Polsce i w UK.  Jako trener, prowadziła szkolenia podnoszące poziom obsługi klienta, rozwijające umiejętności komunikacyjne i handlowe oraz szkoliła osoby odpowiedzialne za rekrutację. Magdalena jest autorką trwającego do tej pory projektu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu w Alexander Mann Solutions Poland. Skutecznie pozyskuje wsparcie biznesowe dla organizacji w krajach trzeciego świata.

    • 05.03.2010 r. mgr Izabela Kwiatkowska wygłosiła referat pt. Odpowiedzialne Inwestowanie jako narzędzie dla doskonalenia praktyk CSR

    mgr Izabela Kwiatkowska – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (2009) na wydziale ekonomii i stosunków międzynarodowych (kierunek: zarządzanie międzynarodowe). Dotychczas pracowała m.in. w firmie Thomson-Reuters w Wiedniu. Twórca i redaktor naczelna pierwszego w Polsce portalu tematycznego o odpowiedzialnym inwestowaniu (http://www.odpowiedzialne-inwestowanie.pl/) mającego na celu szeroką edukację i promocję koncepcji SRI wśród uczestników polskiego sektora finansowego. Członek grupy roboczej ds. odpowiedzialnych inwestycji w Ministerstwie Gospodarki oraz członek McKinsey Club.

    • 22.01.2010 r. mgr Maciej Bernatt wygłosił referat pt. Społeczna odpowiedzialność biznesu – zobowiązanie prawne?

    mgr Maciej Bernatt – doktorant w Zakładzie Europejskiego Prawa Gospodarczego Wydziału Zarządzania UW, koordynator Programu Spraw Precedensowych i prawnik w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, magister prawa i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, autor publikacji naukowych i publicystycznych w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, ochrony praw człowieka oraz ochrony konkurencji i konsumentów. Niedawno opublikował książkę na temat konstytucyjnego i międzynarodowego wymiaru społecznej odpowiedzialności biznesu. Posiada praktyczne doświadczenie prawnicze w sporach osób fizycznych z przedsiębiorcami (w tym pracowniczych), wykłada prawo konsumenckie na Wydziale Zarządzania UW. Był trenerem w ramach podyplomowych studiów „Prawa i wolności człowieka” Instytutu Nauk Prawnych PAN i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ukończył Advanced Course on the International Protection of Human Rights, organizowany przez Institute for Human Rights w Åbo Akademi University, Turku, Finlandia; był stażystą w International Centre for the Legal Protection of Human Rights (INTERIGHTS) w Londynie.

    • 04.12.2009 r. dr Adriana Paliwoda-Matiolańska wygłosiła referat pt. Społecznie odpowiedzialne zarządzanie

    dr Adriana Paliwoda-Matiolańska – pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Handlu i Instytucji Rynkowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pracę doktorską pt. Odpowiedzialność społeczna w kształtowaniu rozwoju przedsiębiorstwa /Promotor: prof. UEK dr hab. H. Piekarz/ obroniła z wyróżnieniem w roku 2007. Laureatka III Edycji Konkursu VERBA VERITATIS 2008 (prace z zakresu etyki biznesu) konkursu organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i Forum Odpowiedzialnego Biznesu. We wrześniu 2009 ukazała się jej książka Odpowiedzialność społeczna w procesie zarządzania przedsiębiorstwem wydana przez wydawnictwo C.H. Beck

    • 30.10.2009 r. dr Bolesław Rok wygłosił referat pt. Trzy filary odpowiedzialnego zarządzania

    dr Bolesław Rok – Wykładowca etyki i odpowiedzialności biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego, a także w Centrum Kształcenia Menedżerów – Międzynarodowy Program MBA. Uczestniczy w polskich i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, autor raportów strategicznych, opracowań i artykułów. Doradca w zakresie zarządzania społeczną odpowiedzialnością (CSR). Współzałożyciel Centrum Etyki Biznesu (1999), Forum Odpowiedzialnego Biznesu (2000), Global Compact Polska (2001), Polskiego Stowarzyszenia Etyki Biznesu EBEN (2002). Narodowy ekspert ds. CSR w Komisji Europejskiej (2003-2007), koordynator CSR Platform EABIS (2003 – 2008), doradca UNDP (od 2006). Audytor SA8000 (od 1999), autor pierwszego indeksu firm społecznie odpowiedzialnych dla Manager Magazin/Gazety Prawnej (od 2007). Współorganizował pierwszy formalny dialog z interesariuszami w Polsce (2001), wdrażał pierwszą strategię CSR (2002), opracował pierwszy firmowy Raport CSR (2003).